دانــش دوســت مــا
***به وب من خوش آمدید ، نظر فراموش نشه *** 
قالب وبلاگ
پیوندهای روزانه

چه غذاهایی شما را خوش اخلاق می کند

حتماً برای شما هم پیش‌ آمده که بعد از صرف غذای مورد علاقه‌تان احساس آرامش و نشاط کنید و نیز حتماً با شرایط استرس‌زا مواجه شده‌اید که در این شرایط ناخودآگاه به سمت مواد خوراکی رفته‌اید، تا به این طریق، استرس را از خود دور کنید.  

 

به نظر کارشناسان تغذیه، اگر بدن شما از نظر شیمیایی و ترکیبات طبیعی خود متعادل باشد، خلق‌وخوی شما هم متعادل می‌شود. عوامل زیادی می‌توانند تعادل بدن شما را به‌ هم بزنند.

چه غذاهایی شما را خوش اخلاق می کند

• سعی کنید قند خونتان در شرایطی پایدار حفظ شود، نگذارید قند خونتان دچار نوسانات شدید شود. برای این کار باید در فواصل غذایی حتماً از میان وعده‌های غذایی استفاده کنید و هر چهار ساعت یک‌بار از تنقلاتی سالم استفاده کنید. توصیه می‌شود از تنقلاتی مثل خشکبار، آجیل، میوه و سبزی استفاده شود. 
• مقدار آب مصرفی شما باید کافی و متعادل باشد. این مقدار به فعالیت روزانه و درجه حرارت هوا نیز بستگی دارد. هر‌چه فعالیت بیش‌تر باشد و هوا گرم‌تر، مقدار آب مصرفی باید بیش‌تر شود. یادتان باشد هیچ نوشیدنی‌ای جای آب را نمی‌گیرد. پس از آن غافل نشوید. 
• روزی 20 دقیقه ورزش کنید؛ زیرا روزی 20 دقیقه ورزش، خُلق را تقویت می‌کند. البته اگر می‌خواهید چربی‌های اضافی را آب کنید، باید نیم ساعت دیگر هم به ورزش ادامه دهید. 
• هیچ وقت سراغ رژیم‌های لاغری که ناگهانی و سریع وزن را کم می‌کنند نروید. کاهش وزن ناگهانی شما را عصبی و بداخلاق می‌کند. 
• چربی در حد متعادل اثر ضدافسردگی دارد. به جای چربی‌های خالص از چربی‌های غیراشباع‌شده و پیچیده، روغن‌های گیاهی و روغن ماهی استفاده کنید؛ زیرا این چربی‌ها حاوی امگا-3 هستند که بسیار مفید است. 
• از شیر، و گوشت بوقلمون استفاده کنید، زیرا حاوی تریپتوفان است. تریپتوفان اسید آمینه‌ا‌ی است که باعث می‌شود قند خون در دسترس نوروترانسمیترها قرار گیرد. برای این‌که جذب تریپتوفان این مواد بیش‌تر باشد، کمی کربوهیدرات (مثل: نان، برنج، خرما و ...) همراه با آن‌ها مصرف کنید.
• حتماً صبحانه میل کنید و اصلاً از خوردن آن صرف‌نظر نکنید. 
• وقتی به فروشگاهی می‌روید، بیش‌تر سراغ میوه و سبزی بروید، نه شیرینی و کیک و شکلات. 
• سعی کنید از مصرف غذاهایی که داخل سلفون پیچیده شده‌ا‌ند اجتناب کنید. 
• مصرف قهوه و نوشابه‌های گازدار را محدود کنید. 
• هیچ وقت یک گروه از مواد غذایی را از رژیم خود حذف نکنید؛ مثلا به‌طور کل نان و برنج را از رژیم غذایی خود حذف نکنید، بلکه مصرف آن‌ها را به حد تعادل برسانید.  

 

 

 

در تحقیقاتی که اخیراً انجام گرفته مشخص شده ا‌ست در شرایط استرس و خستگی، زنان بیش از مردان سراغ تنقلات می‌روند و بیش از حد از آن‌ها استفاده می‌کنند. بررسی‌ها نشان داده‌ا‌ست زنانی که با صوت‌های بلند مواجه‌ا‌ند یا کارهای سخت و طاقت‌فرسا دارند نسبت به مردان، بیش‌تر به سمت غذاهایی مثل شکلات، چیپس و پنیر روی می‌آورند. همین بررسی‌ها نشان داده ا‌ست مردان و زنان در دورانی که استرس دارند، بیش‌تر می‌خورند. در طول روز شرایطی پیش می‌آید که برای فرد ایجاد استرس و تنش می‌کند، در این شرایط اکثر افراد به خوردن روی می‌آورند تا این استرس را برطرف کنند؛ حتا زنانی که به کارهای سخت مشغولند، در تعطیلات آخر هفته بیش‌تر می‌خورند. 
در یک مطالعه، 29 مرد و 34 زن 18 تا 45 ساله مورد بررسی قرار گرفتند و به 3 گروه تقسیم شدند و از آن‌ها درخواست شد به حل مسائل ریاضی و هندسه مشغول شوند. در گروه اول، یک بلندگو نزدیک آن‌ها گذاشته شد که صدای بسیار بلندی تولید می‌کرد، به حدی که آن‌ها به سختی می‌توانستند مسائل ریاضی را حل کنند و البته اعضای این گروه با آن‌که کلید کنترل صدا در دسترس آن‌ها بود، به هیچ وجه قادر نبودند صدا را قطع کنند و باید آن‌ را تحمل می‌کردند. در گروه دوم، همه شرایط مثل گروه اول بود، با این تفاوت که اعضای این گروه اصلاً نمی‌دانستند کلید قطع و کنترل صدا کجاست و برای گروه سوم اصلا صدایی پخش نمی‌شد. بعد از اتمام حل مسائل ریاضی از افراد درخواست شد برای 12 دقیقه در اتاقک‌هایی بنشینند و قبل از شروع مرحله بعدی تنقلاتی مثل چیپس، شکلات، ژله، پفک و غیره را میل کنند. بررسی‌ها نشان داد افراد گروه اول از همه بیش‌تر تنقلات خوردند و در این میان، زن‌ها بسیار بیش‌تر از مردها پرخوری کرده بودند.
محققان معتقدند افراد برای پرت کردن ذهن خود از حالت‌هایی که باعث خستگی و استرس شده، به خوردن روی می‌آورند و این مسأله در زنان بسیار بیش‌تر است، که گمان می‌رود به دلیل آسیب‌پذیرتر بودن و حساس‌تر بودن آن‌ها باشد. 

[ 1390,07,06 ] [ 07:48 ب.ظ ] [ مهسا سبزواری ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

بعضی وقتا سکوت کن ... شاید خدا هم حرفی برای گفتن داشته باشد ... به وب من خوش اومدین ...
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 122931

کد موسیقی برای وبلاگ